DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

Zwiastowanie Pańskie - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

"Naród który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości" - Jan Paweł II, Kalisz 4 czerwca 1997 r..

CZYM JEST DUCHOWA ADOPCJA ?

- modlitwą w obronie poczętego życia,
- osobistym wypełnieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu,
- pomocą dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji,
             

Duchowa Adopcja jest spełnieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu

"Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady, Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w żłóbek betlejemski, że odtąd staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak nasi ojcowie walczyli o byt i wolność narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca i za najcenniejszy skarb Narodu."

Odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania:

1. Co to jest Duchowa Adopcja ?
Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej dziesiątki różańca (dowolna tajemnica), oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dobrowolnie wybrane dobre postanowienie.

2. Jakie mogą być dodatkowe postanowienia ?
Dodatkowymi postanowieniami mogą być np. częsta spowiedź i Komunia św., adoracja Najświętszego sakramentu, czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc osobom potrzebujacym.
Należy podejmować postanowienia realne, mając na uwadze indywidualne możliwości wykonania.

3. Czy można podejmować Duchową Adopcję bez dodatkowych postanowień ?
Tak. Dodatkowe postanowienia nie są obowiązkowe, choć adoptujący chętnie je podejmują.

4. Jak zrodziła się Duchowa Adopcja ?
Powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek Duchowej Adopcji powstał przy kościele Ojców Paulinów w Warszawie. Stąd Duchowa Adopcja rozprzestrzenia się na kraj i poza jego granice.

5. Jakie są owoce Duchowej Adopcji ?
Duchowa Adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne, spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardziej konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i postu), pomaga kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczami Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania, pogłębia kontakt z Bogiem. Pomaga odkrywać głęboki sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może stać się czynnikiem odrodzenia wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.

6. Kto może podejmować Duchową Adopcję ?
Każdy. Osoby swieckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują Duchową Adopcję pod opieką rodziców.

7. Ile razy można podjąć Duchową Adopcję ?
Można podejmować ją wielokrotnie, pod warunkiem wypełnienia poprzednich zobowiązań.

8. Czy trzeba za każdym razem składać przyrzeczenia ?
Tak.

9. Czy można adoptować więcej niż jedno dziecko ?
Duchowa Adopcja dotyczy jednego dziecka.

10. Czy wiemy, jakiej narodowości będzie adoptowane dziecko ?
Nie wiemy, Imię dziecka zna tylko Bóg.

11. Skąd pewność, że Bóg wysłucha mojej modlitwy ?
Naszą pewność opieramy na wierze we Wszechmoc i nieograniczone Miłosierdzie Boże. Bóg jest dawcą życia i Jego wolą jest, by każde poczęte dziecko żyło i było otoczone miłością rodziców.

12. Czy jest grzechem, jeżeli danego dnia zapomni się odmówić modlitwę ?
Zapomnienie nie jest grzechem. Grzechem jest świadome i dobrowolne zlekceważenie składanego Bogu przyrzeczenia.

13. Czy przerywa się Duchową Adopcję, gdy zaniedbało sie modlitwę przez dłuższy czas ?
Długa przerwa (np. miesiąc) przerywa Duchową Adopcję. Należy wtedy ponowić przyrzeczenie i starać się je dotrzymać. W wypadku krótkiej przerwy, należy Duchowa Adopcję kontynuować przedłużając modlitwę o opuszczone dni.

14. Czy Duchowa Adopcję mogą podejmować osoby żyjące w związkach niesakramentalnych ?
Tak, podobnie jak i osoby rozwiedzione.

15. Czy ważna jest Duchowa Adopcja podjęta za pośrednictwem radia ?
Tak.

16. Czy przyrzeczenia Duchowej Adopcji muszą być składane w formie uroczystej, wyłącznie w obecności kapłana ?
Wskazane jest, aby przyrzeczenia były przeprowadzone uroczyście, choć można je złożyć także prywatnie.

17. Czy Duchową Adopcje mogą podejmować osoby, które nie uczestniczyły w przygotowaniach - chore, niepełnosprawne, w sędziwym wieku ?
Tak, mogą podejmować prywatnie.

18. W jaki sposób złożyć przyrzeczenia prywatnie ?
Odczytać formułę przyrzeczenia (najlepiej przed krzyżem lub obrazem) i od tego momentu przez kolejnych dziewięć miesięcy odmawiać jedną, dobrowolnie wybraną tajemnicę różańca oraz modlitwę w intencji dziecka i rodziców. W celu zapamiętania dobrze jest zapisać datę rozpoczęcia i zakończenia modlitwy.

19. Jak krzewić modlitwę Duchowej Adopcji ?
- pozyskać kilka osób zainteresowanych Duchową Adopcją
- uzyskać zgodę ks. proboszcza na przeprowadzenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji w kościele
- skontaktować się z ośrodkami Duchowej Adopcji, gdzie można uzyskać materiały, pełne informacje oraz pomoc w przeprowadzeniu przyrzeczeń.

Formuła przyrzeczenia Duchowej Adopcji

Wszyscy razem:
"Wysławiamy Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie."

Powtarzamy za celebransem (razem lub każdy osobno):

Najświętsza Panno, Bogurodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci, wiedziony pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych , postanawiam i przyrzekam, że od dnia dzisiejszego, biorę w Duchową Adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, aby przez dziewięć miesięcy, każdego dnia, modlić się o uratowanie jego życia, oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu. Tymi modlitwami będą:
- jedna dziesiątka różańca świetego,
- moje dobrowolne postanowienie,
- modlitwa, którą dziś po raz pierwszy odmówię.

TAK MI DOPOMÓŻ BÓG



Modlitwa codzienna

Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował sie Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam przeznaczyłeś. Amen.


Copyright © 2007 Gorzyce Wlk. (1280 x 1024)                               Webmaster E-mail : p.gorzycew@gmail.com                           Ostatnia aktualizacja : 2013-07-14