KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY ( KSM )

Katolickie Stowarzyszenie młodzieży oddział w Gorzycach Wielkich ma bardzo bogatą tradycje. Początki spotkań młodzieży sięgają lat przedwojennych, Młodzież nie działała wtedy pod jawną nazwą KSM lecz w ukryciu, a mimo to bardzo licznie brała udział w spotkaniach w liczbie często przekraczającej 100 osób. Spotkania były dla ówczesnej młodzieży, sposobem na spędzenie wolnego czasu, sposobem na życie i pogłębianie swojej wiary. Stan ten trwał bardzo długo, aż do momentu zawieszenia działalności organizacji. Spowodowane to było trudną sytuacją w okupowanej Polsce. Reaktywacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Gorzycach Wielkich nastąpiła w 1995r. Wówczas na probostwie zebrała się młodzież i podczas wspólnego spotkania z duszpasterzami parafialnymi wybrano zarząd odradzającej się organizacji. Prezesem został Tomasz Kurzaj, a pierwszym opiekunem ks. Marek Czekaj. Przez kolejne lata zmieniał się zarząd, zmieniali się opiekunowie, lecz od czasu reaktywacji działalność trwa nieprzerwanie. Obecnie prezesem jest Szymon Finke, a w skład zarządu wchodzą dodatkowo następujące osoby ... (za-ca prezesa), Wojciech Partyka (skarbnik) i ... (sekretarz). Zarząd czuwa nad sprawnym działaniem młodzieży, a naszym asystentem jest ks. Przemysław Nowakowski.
Ponieważ Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją ogólnopolską obowiązuje nas statut organizacji, posiadamy również herb oraz hymn.
Nasz oddział posiada 6 zabytkowych sztandarów KSM-u. Są to sztandary zarówno drużyn męskich i żeńskich z Gorzyc Wielkich, Lamek i Topoli Małej. Aktualnie do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży należy około 25 osób i choć jest to dużo mniej niż w latach przedwojennych to cieszymy się, że w czasach tak trudnych, czasach w których Kościół jest krytykowany znajdują się ludzie, którzy chcą „coś” dobrego robić i angażują się w życie parafialne. Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Dlatego staramy się wypełniać cele statutowe m.in.
- próbujemy się rozwijać duchowo przez wspólne dyskusje udział w konferencjach, czuwaniach modlitewnych, czytanie prasy katolickiej, udział w pierwszo-piątkowych mszach
- propagujemy rozwój fizyczny przez częste wycieczki rowerowe, wspólne wyprawy wakacyjne i czynne formy spędzania wolnego czasu
- angażujemy się w życie parafialne przez pomoc w utrzymywaniu porządku wokół naszej świątyni, pomagamy podczas liturgii najważniejszych świąt

Ciekawe inicjatywy jakie podjęliśmy w ostatnim czasie to przede wszystkim:
- przygotowanie Żłóbka Bożonarodzeniowego
- przygotowanie dekoracji Grobu Pańskiego
- udział w spotkaniach Lednica 2000 przez kilka ostatnich lat
- udział w spotkaniu z Ojcem Świętym Benedyktem XI na krakowskich błoniach
- przygotowanie przedstawienie na Boże Narodzenie
- wydajemy gazetę parafialną „Zwiastun Serca”
- zorganizowaliśmy konferencję na temat miłości na której gościliśmy księdza prałata Mariusza Pola
- braliśmy udział w misterium Męki Pańskiej przygotowanym przez kleryków Wyższego seminarium duchownego księży Sercanów w Stadniakach koło Krakowa
- organizowaliśmy dyskoteki dla młodzieży
- rozprowadzaliśmy kartki świąteczne zarówno Wielkanocne jak i Bożonarodzeniowe
- sprzedawaliśmy znicze przed Świętami Wszystkich Świętych oraz palemki w Niedziele Palmową.

Lecz działalność nie polega tylko na spektakularnych akcjach. KSM to przede wszystkim formacja i co piątkowe spotkania na których poruszamy ciekawe kwestie życia religijnego jak i społecznego. W ostatnim czasie rozmawialiśmy między innymi o przemocy, o internecie i jego wpływie na rozwój psychofizyczny, o komunikatorach internetowych, o tym jak wyglądają lekcje religii w szkołach, o modlitwie, o miłości, o uczuciach, o roli kontaktów z rówieśnikami , o alkoholu. Wszystkich zainteresowanych wstąpieniem w nasze szeregi zapraszamy na piątkowe spotkania po mszy wieczornej.

Spotkania - w każdy piątek po wieczornej mszy św.