SŁUŻBA LITURGICZNA ( Ministranci )

Bycie ministrantem to służba nie księdzu, lecz temu, który Cię stworzył. Masz wyjątkowy zaszczyt być w niewielkiej odległości od Chrystusa. Wykonuj swoją posługę z miłością najlepiej jak umiesz, gdyż służysz Bogu, który jest miłością. Przygotowuj się do niej dużo wcześniej przed Mszą Świętą. Niech bycie ministrantem wpływa na całe twe życie. Nie wstydź się tego, lecz bądź dumny.

- Ministrantem jest osoba, która dobrowolnie i bezinteresownie oddaje się służbie Panu Bogu i Wspólnocie Parafialnej przez przyczynianie się do tego, aby liturgia była piękna i właściwie przeżywana.
- Od kandydata na ministranta wymagane są odpowiednie przymioty i przygotowanie.
- Nie można włączać w grono ministranckie osoby, która chce być ministrantem na pokaz.
- Od ministranta należy wymagać pewnych przymiotów tj. modlitwa, powaga, sens służby, radość, punktualność, porządek, sumienność, gorliwość, pracowitość i zdyscyplinowanie.
- Kandydaci do grona ministrantów powinni przejść pewne etapy przygotowania, mające na celu weryfikację ich powołania, a przede wszystkim ożywienie prawdziwej i szczerej chęci służby Bogu.
Przyjęcia do grona ministrantów odbywają się na głównej mszy świętej i powinno być poprzedzone rocznym okresem próby i zdaniem egzaminu z ministrantury.

1. Od momentu zapisania chłopiec jest aspirantem grona kandydatów. Aspiranci nie mają specjalnego stroju.
2. Od momentu rozpoczęcia formacji do włączenia do grona ministrantów, chłopak jest kandydatem. Kandydaci noszą szarfy
3. Młodsi ministranci noszą komżę i pelerynę.
4. Ministranci starsi noszą komżę lub jeśli są lektorami lub pełnią jakieś zaszczytne funkcje np. asysty kapłana noszą albę.

Przyjmuje się następujące stopnie ministranckie:

* Aspirant od momentu zapisu do przyjęcia do grona kandydatów
* Kandydat (od rozpoczęcia formacji kandydackiej do włączenia do ministrantów).
* Ministranci młodsi (szkoła podstawowa).
* Ministranci średni (gimnazjum)
* Ministranci Starsi (szkoła średnia)
* Seniorzy (ministranci honorowi).

Związane z pełnionymi funkcjami:

* Ministrant ołtarza
* Ministrant Księgi
* Turyferariusz
* Ministrant Światła (ministrant pochodni - Cerofariusz)
* Nawikulariusz
* Ministrant Wody
* Choralista
* Krycyferariusz
* Lektor
* Ceremoniarz
* Animator

W naszej parafii jest 30 ministrantów. Prezesem jest Łukasz Kurzaj,z-ca: Patryk Przybył, a opiekunem duchowym ks. Przemysław Nowakowski.

Spotkania - w każdy piątek po wieczornej mszy św.